Zaujímajú vás

Novinky?

28.03.2019

Z laboratória. Hustota paliva.

Naposledy sme hovorili o tom, ako môže čerpačka starostlivosťou o čistotu paliva ovplyvniť jeho kvalitu. Palivo si pravidelne dávame kontrolovať v chemickom laboratóriu. Jeden z prvých parametrov, ktoré sa preverujú, je hustota. Zaujíma vás, ako ovplyvňuje vašu jazdu? Hustota paliva ovplyvňuje veľa.

Merná hustota je jedným z indikátorov toho, či má palivo správne, alebo nesprávne zloženie. Vplýva aj na chod motora. Palivo je merané a dávkované do motora podľa objemu. Pri vyššej hustote sa do valca dostane väčšia hmota, ktorá na ideálne spálenie potrebuje viac vzduchu. Keď ho nemá, dochádza k neefektívnemu spaľovaniu, čo môže spôsobiť zníženie výkonu, vyššiu spotrebu, dymivosť, intenzívnejšiu tvorbu usadenín a pri naftových autách aj viac zanesený filter pevných častíc. Ak je hustota nižšia, ako stanovuje norma, palivo môže byť kontaminované ľahšími ropnými frakciami (pri nafte napr. benzínom), čo negatívne vplýva na moment vznietenia a priebeh prehorenia.Hustota sa meria v odmernom valci pomocou kalibrovaného hustomera s integrovaným teplomerom.


Ideálna hustota je zárukou, že motor pobeží ako má

Hustota motorovej nafty je normou stanovená v rozmedzí 820 - 845 kg/m pri 15 °C. Arktická nafta, ktorá odoláva extrémne nízkym teplotám, je spravidla bez biozložky a jej hustota sa pohybuje medzi 800 - 820 kg/m pri 15 °C. Hustota benzínu je 720 - 775 kg/m3 pri 15 °C. Testami v chemickom laboratóriu si preto priebežne potvrdzujeme, že naše palivo má práve túto ideálnu hustotu a spĺňa stanovenú normu. Máme tak istotu, že aj váš motor môže po natankovaní spokojne priasť a vy si užívať cestu.Jednu z našich čerpačiek nájdete aj na malebnom Záhorí, v Perneku.