Zaujímajú vás

Novinky?

14.01.2022

Oliva aktivity - výstup na Gerlachovský štít


Gerlachovský štít ma výšku 2654,4 m.n.m., a to, že je najvyšším vrcholom Tatier, sa zistilo v roku 1838. Prvým človekom, ktorý stál na vrchole Gerlachovského štítu, bol pravdepodobne učiteľ Ján Still v roku 1834.  V roku 1887 horskí vodcovia Ján Pasterňák a Ján Driečny uskutočnili prvý slovenský výstup cez Batizovskú próbu.  Prvý ženský výstup vykonali dňa 28. júla 1877 viedenské turistiky Paulina Knerrová a Jozefína Fillungerová.  

Dnes je výstup na Gerlachovský štít povolený len so sprievodom horského vodcu. Najlepší čas na takýto výstup je v sezóne od júna do októbra.Samozrejme, výstup na Gerlach je možný aj v zimnom období, ale to je už o čosi náročnejšie.  

My sme sa na Gerlach vybrali na jeseň v polovici septembra. Že to bola dobrá voľba nás presvedčilo až neskutočne krásne počasie.Pomaly sa dalo opaľovať a výhľady nad bielou šľahačkou oblakov zakrytým údolím brali dych.  

Gerlach 1

Na výstup sú na výber štyri hlavné výstupové cesty a to: Velická próba (9 hod.), Batizovská próba (7 hod), Tatarkova próba (9 hod), Martinova cesta alebo „Martinka“(10 hod).  My sme sa vybrali Tatarkovou próbou, úsekom, ktorý sa volá aj Gipsyho ferrata (podľa prezývky legendárneho horského vodcu Vlada Tatarku, ktorý nečakane tragicky zahynul 17. augusta 2001 pri lezení na Gánok) Začína sa zo Sliezskeho domu popri Velickom plese

Gerlach 3

po zelenej značke cestou okolo “Večného dažďa” ako na Poľský hrebeň.  

Gerlach 3

Po ceste chodníkom na mieste, ktoré vybral horský vodca, sme z neho odbočili vľavo, smerom ku Tatarkovej próbe.  

Gerlach 3

Táto cesta je náročnejšia ako klasická výstupová cesta cez Velickú alebo Batizovskú próbu. Podľa stupnice horolezeckej obťažnosti UIAA sa klasifikuje ako II-III. Po tejto próbe pokračujeme žľabom až na Gerlachovské sedlo, ktoré sa nachádza medzi Zadným Gerlachom (2 616 m n. m.), a samotným Gerlachovským štítom (2 654,4 m.n.m.).  

Gerlach 3

Odtiaľto je to na najvyšší bod celých Karpát ako aj najvyšší bod Slovenska ešte približne 1 hodinu po hrebeni.  

V sedle sme si oddýchli, nabrali energiu ktorá, tam priam srší z tej masy hory, ktorá vás obklopuje. Trochu sme s horským vodcom pofilozofovali nad životom a hodnotami a tým, čo v ňom je a čo nie je dôležité a vybrali sa – smer vrchol.

Gerlach 5

Gerlach 66

Asi v polovici výstupu zo sedla na hrebeň ma vodca upozornil na strieborno lesknúcu sa plochu trosiek za nami v masíve Zadného Gerlachu.  Boli to trosky lietadla, ktoré tu havarovala a narazilo do Zadného Gerlachu počas II. svetovej vojny. Ide o trosky vojenského lietadla Lisunov Li-2, ktoré tu havarovalo v októbri 1944. Prepravovalo príslušníkov 2. čsl. paradesantnej brigády, letiacich na pomoc SNP.  

Gerlach 7

Ďalšia cesta po hrebeni bola každým výberom správneho kroku a chytu mohutnejúcim zážitkom. Slnko, ticho, skoro bezvetrie, výhľady. 

Gerlach 9

Miesta na zastavenie, kde mi horský vodca popisoval jeden vrchol za druhým tak ako pred nami rozprestierali svoju panorámu, to sú momenty, ktoré vám utkvejú a vryjú sa do pamäti na veľmi dlho.  

Gerlach 10

Keďže horský vodca je kamarát, tiež rodák z Martina, samozrejme nás, teda hlavne mňa, nijako nešetril a na vrchol sme sa dostali od Sliezskeho domu po 3,5 hodine. 

Gerlach 11

Samotné dotknutie sa kríža na vrchole je už iba čerešničkou na torte.  

Gerlach 12

Gratulácia od horského vodcu vám dá taký úžasný pocit vďačnosti za to, že ste tu na tomto mieste, aký za život veľakrát nezažijete. 

Gerlach 13

Samozrejme, na vrchole nie ste sami. Preto je potrebné byť ohľaduplný voči ostatným. Vodcovia už majú medzi sebou nepísané pravidlá koľko minút, koľko fotiek a šup uvoľniť miesto ďalším šťastlivcom usmievajúcim sa od ucha k uchu. 

Gerlach 14

Cesta dole sa zdala byť už len nutnosťou a pravdu povediac sa nám z vrcholu ani nechcelo. No pravidlá sú pre to aby každý mal rovnakú možnosť si svoj zážitok vychutnať.  O čo viac ste napumpovaný z výstupu o to viac je potrebné si dávať pozor a počúvať pozorne usmernenia horského vodcu pri zostupe. Až bezpečným zostupom ku Batizovskému plesu sa výstup na Gerlach Gipsyho ferratou pre nás stal skutočnosťou. 

Gerlach 15

Pogratulovať prišiel aj “pán domáci” (kamzík) , ktorý je v týchto horách skutočne doma.

kamzik

Ešte pár slov na záver čerpajúc z vlastných skúseností. Pred výstupom na Gerlach sa musíte pripraviť. A to nie len technicky potrebnou výbavou (mne ju všetku nadiktoval môj horský vodca),  ale aj v hlave.  

Ak si na niektorú z otázok : 

·     mám rešpekt až strach z otvorenej hĺbky,  

·     mám problém udržať rovnováhu na úzkej alebo malej ploche v situácii, keď nemám priamu oporu okolo tela, 

odpoviete áno, mali by ste samotný výstup dôkladne zvážiť.

Kvalitný a profesionálny horský vodca vám dá istotu a maximalizuje vašu bezpečnosť. No zaváhanie alebo neracionálne správanie na exponovanom mieste môže váš zážitok úplne pokaziť, nehovoriac o tom, že vás môže oboch priamo ohroziť.