Zaujímajú vás

Novinky?

14.01.2022

Tankujte palivo podľa ročného obdobia

S príchodom zimy majitelia áut prezúvajú pneumatiky a menia letnú kvapalinu v ostrekovačoch za zimnú nemrznúcu zmes. Šoféri však často nevedia, že so zmenou počasia sa mení aj palivo, ktoré tankujú do nádrže. Túto výmenu majú na starosti samotné čerpačky.

Ak jazdíte na benzínovom motore, máte v zime šťastie a nemusíte riešiť problémy s ranným štartovaním. Rozbehnete sa kedykoľvek potrebujete.

S dieselovými motormi je však štartovanie počas chladného obdobia zložitejšie. Prečo je to tak? Dôvodom je parafín. Ak je nafta vystavená nízkej teplote, ťažký parafín sa z nej uvoľňuje a upcháva sieťku palivového filtra. Tým pádom vozidlo nenaštartuje. Riešenie je jednoduché. Stačí natankovať správne palivo pre dané obdobie.

Paliva


Možno ste nevedeli, ale počas roka do auta tankujete až tri druhy motorovej nafty. Každá čerpačka sa stará o to, aby ste v teplom období dostali letné palivo, na jar či jeseň prechodné a počas mrazov natankovali zimné palivo. Dôvodom je potreba prispôsobiť naftu klimatickým podmienkam. Túto zmenu dokonca reguluje aj samotný zákon (technická norma STN EN 228 pre automobilové benzíny a STN EN 590 pre motorové nafty).

Paliva


Delenie nafty do troch skupín nám určuje jeho medzná teplota filtrovateľnosti. Medzná teplota je tá, pri ktorej sa nafta zaručene dostane cez filtre a vozidlo bez problémov naštartuje. V letnom období od 15. apríla do 30. septembra tankujete na čerpačkách letné motorovú naftu. V prechodnom období od 1. októbra do 15. novembra a od 1. marca do 14. apríla je to takzvaná nafta, ktorej minimálny bod tuhnutia je - 10 °C. V období od 16. novembra do 28. alebo 29. februára sa predáva zimná nafta, ktorej bod tuhnutia je na úrovni -20 °C a menej.

 

Ako sa teda najlepšie pripraviť na zimu? Ideálnym riešením je v prechodnom období čo najviac minúť naftu natankovanú pred 16. novembrom a do nádrže s minimálnym obsahom prechodného paliva potom natankovať zimnú motorovú naftu. Vyhnete sa tak miešaniu palív s rozdielnymi vlastnosťami.