Zaujímajú vás

Novinky?

10.01.2020

Aktualizované: Prichádza ekologickejší benzín E10

Od januára sa na Slovensku začne predávať benzín s označením E10. V Olive sme sa rozhodli ponúknuť vám jeho prémiovú aditivovanú verziu. Viete, čo to pre vás znamená? 


Na Slovensku je prevažná väčšina vozidiel s benzínovým motorom kompatibilná s novým palivom

Motorový benzín E10 môžete tankovať do vozidiel, ktoré sú prispôsobené na používanie tohto benzínu. Dobrou správou je, že viac ako 90 % áut v EÚ vyrobených po roku 2000 je kompatibilných s použitím paliva E10.

Rozdiel medzi doteraz najpoužívanejšou E5kou a E10tkou je v maximálnom objeme bioetanolu. Doteraz bol obsah biozložky v palive s oktánovým číslom 95 asi 6 až 7 %, po novom ho bude 9 %.


Aké pozitíva vám prinesie používanie nového Oliva benzínu 95 E10?

Motor v kondícii. Benzín 95 E10 má vysokú mazaciu schopnosť, čo znižuje opotrebenie motora a nespôsobuje jeho znečistenie.

Lepšie životné prostredie. Biozložka, ktorú obsahuje E10tka, produkuje omnoho menej škodlivých emisií aj prachových častíc ako benzín a zároveň znižuje emisie skleníkových plynov.

Overenú kvalitu. E10 je aditivovaný a odskúšaný v 65 krajinách sveta. Toto palivo sa bežne predáva na čerpačkách napr. v Belgicku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Luxembursku, Rumunsku, Bulharsku, či Estónsku. Okrem európskych krajín sa dlhé roky používa v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande, v Brazílii, Argentíne, Číne, Indii, Thajsku, na Filipínach, v Kolumbii či Venezuele.

Aké negatíva prináša E10?

Riziká spojené s benzínom E10 súvisia najmä s polyuretánom, z ktorého sú vyrobené staršie tesnenia. Dlhodobým pôsobením ich etanol rozleptá a môže vzniknúť netesnosť.

Od roku 2000 však už výrobcovia vedeli, že takýto benzín príde, a preto vyrábali motory prispôsobené tomuto palivu. Jedna fínska štúdia dokonca dokazuje, že prekvapivo práve drvivej väčšine veteránov, vyrobených pred rokom 1984, benzín E10 vyhovuje. Takže existuje len určitý časový úsek výroby motorov, pre ktoré nie je stopercentne vyhovujúci.

Aj z týchto dôvodov sme sa v Olive rozhodli priniesť vám prémiový benzín, ktorý obsahuje aditivum vyvinuté špeciálne pre benzínovo – etanolové zmesi.

oliva E10

Kvalita je zaručená

Ekologickejší benzín je plne v súlade so špecifikáciami kvality normy pre motorové benzíny STN EN 228. Oktánové číslo E10ky a E5ky je rovnaké. Výrazný rozdiel nie je ani medzi ostatnými charakteristikami, takže sa nemusíte obávať zníženia výkonu.

Naša Oliva E10tka je aditivovaná špeciálnym aditívom, ktoré je vyvinuté špeciálne pre benzínovo – etanolové zmesi. Odstraňuje znečistenie v celom palivovom systéme od nádrže až po spaľovacie komory. Vysoko aktívne mazacie zložky spoľahlivo chránia ventily pred oderom a koróziou. Zabraňuje opätovnému vytváraniu kyselín na etanolovej báze a úplne odstraňuje vlhkosť a skondenzovanú vodu z palivového systému.

oliva auto

Môžete jazdiť na E10ku aj vy?

Informáciu, či môžete benzín E10 bez problémov natankovať, by ste mali nájsť priamo v návode na obsluhu vozidla. Overiť si ju môžete aj u predajcu.

Používanie E10ky v motocykloch, člnoch či záhradnej technike odporúčame preveriť rovnako: v návode na obsluhu alebo u predajcu, príp. distribútora.


oliva auto

Čo robiť, keď natankujete nekompatibilné palivo?

V prípade, že natankujete benzín E10 do vozidla, do ktorého výrobca odporúča benzín E5, netreba robiť žiadnu paniku. Odporúča sa po odjazdení tretiny nádrže do auta dotankovať benzín E5. 


Tu si môžete pozrieť video magazínu Auto žurnál s podrobnejšími informáciami o novom palive E10: