Zaujímajú vás

Novinky?

11.02.2022

Oliva Aktivity - Zimný výstup na Rakytov


Rakytov 1

RAKYTOV, 1 567 m n. m., je najvyšší vrch liptovskej vetvy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. 

Nachádza sa v centrálnej časti Veľkej Fatry, v geomorfologickom podcelku Hôľna Fatra. Vrchol je pokrytý umelo vysadenou kosodrevinou a nad 1 300 m n. m. prechádza bukový les do hôľnatého pásma. Táto (liptovská) časť hrebeňa patrí do okresu Ružomberok a stretávajú sa tu katastrálne územia obcí Ľubochňa a Liptovské Revúce. Západné svahy Rakytova klesajú do Ľubochnianskej doliny. Juhovýchodne sú to Teplá a Veľká Rakytová dolina, čoby ramená Revúckej doliny. V rámci hrebeňa leží juhozápadným smerom Minčol (1 398 m n. m.), severovýchodným susedom je Tanečnica (1 462 m n. m.). Na vrchole je inštalovaná výhľadová ružica a osadený kríž.

Rakytov 2

Rakytov 2

V týždňoch pred naším výstupom počasie turistike veľmi neprialo. Na nami zvolený víkend sa vyčasilo a tak bolo o sobotnom programe rozhodnuté. Do finálneho výberu cieľa turistiky sa kvôli výhľadom dostali Veľký Choč a Rakytov. Demokratickým hlasovaním (predseda klubu rozhodol) zvíťazil Rakytov. Zážitok z toho dňa nám dal za pravdu, že to bola dobrá voľba. Cesta autom z Martina do Liptovských Revúc bola pohodová. U všetkých v aute bolo cítiť nadšenie z toho, aký krásny deň nás podľa počasia ukazujúceho sa za oknami čaká. Ani tej politiky a futbalu sa po ceste až tak nepreberalo. :) Parkovanie sme si našli v ústí Teplej doliny pri hájovni. Nahádzali sme na seba batohy, poobliekali sa z vykúreného auta do ranného mrazíka v doline a vyrazili.

Rakytov 4

Cesta dolinou bola príjemná. Prekvapilo nás úplné bezvetrie a na rannú dolinu aj teplo. Už po pár minútach sa nám ukázal ranným slnkom plne zaliaty cieľ cesty - Rakytov.

Rakytov 5

Nie veľa, nie málo kráčania dolinou a lesom po žltej značke a dostali sme sa k prvej medzi-zastávke, útulni Limba.

Rakytov 6

Už z diaľky bolo podľa nezameniteľného hlasu a prízvuku jasné, ktorý z chatárov nás dnes privíta. Teplý čaj, niečo v malom štamperlíčku na zahriatie a debata s chatárom nám vyplnili čas, ktorý sme na Limbe strávili. Poza útulňu v miernom kopci „na rozdýchanie“ sme sa dostali po žltej pod Rakytov a pokračovali po turistickej značke smer na Rakytovské sedlo. Výhľady boli každým výškovým metrom krajšie. Slnko viac a viac hrialo takže do sedla k odbočke na zelenú sme sa dostali aj napriek slabšie prechodenému chodníku cupom lupom.

Rakytov 7

Rakytov 8

V sedle vľavo vbok a už len na vrchol. Nedalo sa odolať a neužiť si hrejivosť slnka na tvári.

Rakytov 9

Po vyhupnutí z lesa na hrebeň k vrcholu, Rakytov ukázal svoju tvár ako vždy a začalo viac fúkať. Nedalo sa to však tentoraz porovnať s tým, čo je tu bežné. Už len pár minút so slnkom v tvári a úžasnými výhľadmi okolo seba a boli sme na vrchole. Smerová ružica, ktorá je tu osadená, poslúžila ako ideálny servírovací stolík. My sme si mohli naplno vychutnať to, prečo sme sa sem dnes vydali.

Rakytov 10

Na jednom mieste máte ako na dlani temer pol Slovenska.

Malá Fatra, Chočské Vrchy, tri zo štyroch našich Tatier - Západné, Vysoké a Nízke a Veľká Fatra. V pozadí Poľana, Štiavnické Vrchy, Babia Hora, to všetko nájdete, keď viete kde.

Rakytov 11

Rakytov 12

Keďže bolo na vrchole teplúčko a skoro bezvetrie (na Rakytove úplná vzácnosť), ani sa nám nechcelo ísť dolu. Nakoniec sme sa horko ťažko odhodlali. Pobalili sme do batohov všetok proviant aj odpad a vybrali sa späť k autu. Už na vrchole padlo jasné a neochvejné rozhodnutie zavŕšiť dnešný nádherný deň skvelou fazuľovicou s nezameniteľnou chuťou v salaši Krajinka. Čo dodať na záver tohto nášho krátkeho písmenkového soaré? Ak hľadáte najrýchlejší prístup na hrebeň Veľkej Fatry a kopec s krásnymi panoramatickými 360° výhľadmi, potom je Rakytov pre vás tou správnou voľbou. Verím, že si ho užijete rovnako ako sme si ho užili my.