Zaujímajú vás

Novinky?

14.04.2022

Oliva Aktivity – vzdušná akrobacia


Vzdušná akrobacia je tanečná forma cvičenia na kruhu alebo pevnom šále, ktoré sú zavesené zo stropu alebo výšky. Je spojením umenia a športu - sily, flexibility, tanca a ladnosti. Šál, plachta či hodváb sa väčšinou skladá z dvoch rovnomerných častí, ktoré sú z flexibilného a odolného materiálu. Pomocou šplhania, motania uzlov, rolovacích prvkov a švihov sa umelec dostáva do rozmanitých gymnastických pozícií a predstavuje nevšedný akrobatický tanec nad zemou. Toto cvičenie posilňuje celé telo, zlepšuje flexibilitu, držanie tela a ladnosť pohybu

Vzdušna akrobacia_1

Zdroj: @janey_aerialfit.


V minulosti bola táto disciplína dostupná len pre gymnastov, profesionálnych umelcov a akrobatov. Jej história sa datuje do roku 1959, v ktorom boli študenti francúzskej cirkusovej školy vyzvaní, aby si vymysleli originálne akrobatické číslo. Jeden z nich použil práve látku zavesenú zo stropu.

Ďalšie pramene hovoria, že "aerial silk" bol oficiálne uznaný až na festivale Mondial du Cirque de Demain v roku 1995, kde ho predstavila Isabelle Vaudelle. Podľa iných zdrojov bola vzdušná akrobacia uznaná za oficiálnu disciplínu až v roku 1998, keď Isabelle Vaudelle a Isabelle Chassé predstavili svoju zostavu na predstavení Cirque du Soleil v rokoch 1996 až 2012.

Vzdušná akrobacia_2

Isabelle Chasse z Quidam Cirque du Soleil

zdroj:Cirque du Soleil

Názvy prvkov v akrobacii na hodvábe sa môžu líšiť v závislosti od toho, kde sa ich aerialista (tanečník vzdušnej akrobacie) naučil. Keďže ide o pomerne mladú športovú disciplínu, stále sa rozvíja a vznikajú nové a nové prvky. Základné kategórie prvkov môžeme rozdeliť na šplh, omotávanie a padanie.

Dnes je vzdušná akrobacia rozšírená po svete aj ako účinné, zábavné a zdravo návykové cvičenie pre verejnosť prinášajúce viacero benefitov. Vzdušnej akrobacii sa môže venovať naozaj každý. Kráse tohto športu podľahla aj naša šikovná zamestnankyňa, ktorej zostavu si môžete pozrieť na videu vyššie.

Za poskytnutie priestorov a množstvo náučných tréningov vzdušnej akrobacie ďakujeme @janey_aerialfit, ktorej fotky si môžete pozrieť nižšie v galérii.Vzdušná akrobacia_3

Vzdušná akrobacia_4

Vzdušná akrobacia_5

Vzdušná akrobacia_6

Vzdušná akrobacia_7

Vzdušná akrobacia_8