Zaujímajú vás

Novinky?

13.05.2022

Oliva aktivity - Alternativa, ktorá vás naladí


Zoskupenie Alternativa band vzniklo v roku 2015. Vtedy ešte fungovalo iba vo dvojici pod názvom Duo Alternativa a jej členmi boli hudobní nadšenci Michal Mareš a Martin Směřička.  

Spolu to ťahali zhruba tri roky, hrávali v kluboch a na rôznych akciách; v roku 2018 sa predstavili aj na najstaršom a populárnom festivale folk&country hudby PORTA v Českej republike. 

Po súťaži to potom išlo celkom rýchlo. 

Ako prvý sa k nim pripojil známy a famózny harmonikár Maroš Ratulovský, trénoval a hral s duom každú voľnú chvíľku. Prvýkrát sa s nimi objavil ako hosť dua na koncerte na námestí v Novom Meste nad Váhom, aby sa vzápätí stal tretím pevným členom kapely.

V roku 2019 sa k nim do súčasnej podoby kapely pridali ešte kamaráti muzikanti Ladislav Vranovič s basovou gitarou a super banjista Jozef Kubeník, hrajúci striedavo aj na dvanásťstrunovej gitare, a tak československá kapela hlási „plný stav“, v súčasnosti pod upraveným názvom Alternativa old.

Alternativa 1

V nasledujúcom období úspešne absolvovali viacero koncertov pod šírym nebom prevažne na západnom Slovensku (regióny Nové Mesto n/V, Piešťany, Trnava) a na východnej Morave (Uherské Hradiště a okolie). Veľmi rýchlo si našli svojich nových fanúšikov aj v konkurencii starších a zabehnutých kapiel - ich vystúpenia sú muzikálne aj zábavné, výrazný je sólový spev vedúceho skupiny Michala, ktorého skvele doplňujú vokály ostatných členov. Ich základňou a skúšobňou je obec Pobedim, kde so svojimi rodinami žijú zakladajúci členovia Michal a Martin.

Skupina Alternativa band, v súčasnosti teda ALTERNATIVA OLD, nahrala množstvo cover verzií obľúbených piesní v štýle folk, country, bluegrass apod. a najnovšie CD svojim fanúšikom pripravila práve na Vianoce 2021, v očakávaní príchodu nového „postcovidového“ obdobia, kým dovtedy sa stretávali a počuli dlhšiu dobu len prostredníctvom videoklipov na svojom facebookovom profile.

Záber skupiny je široký, prevzaté známe piesne českých a slovenských autorov nás vždy spoľahlivo vtiahnu do starých dobrých časov... Repertoár je doplnený o viacero autorských piesní prevažne z dielne Martina Směřičku, talent prezentujú vo svojich vlastných piesňach aj Michal Mareš a Jozef Kubeník. Pohodu na pódiu dopĺňa svojim kľudom basák Ladislav Vranovič a láskavým humorom medzi pesničkou skvelý harmonikár Maroš Ratulovský.

Ak ich chcete zažiť naživo a vychutnať si atmosféru koncertu, uvidíte ich napríklad 14. mája na súťaži Porta 2022 v kempe Babí hora (ČR), 28.mája v Žiari nad Hronom alebo v auguste na najväčšom slovenskom festivale folk&country Lodenica 2022 v Červeníku. Alebo si ich tvorbu pozrite na ich Facebookovej stránke.

Alternativa 2

V priebehu rokov sa menilo a upravovalo obsadenie kapely až do súčasnej podoby, treba poďakovať aj ďalším skvelým muzikantom, ktorí v nej hrali a výrazne ovplyvnili ich tvorbu a vývoj. Patria sem: Peter Mička (všestranný muzikant a vokalista), Radovan Mihók (basák), Martin Chudý (harmonikár) a v neposlednom rade aj Tibor „Lečko“ Letocha (výborný bluesový a džezový harmonikár).