Zaujímajú vás

Novinky?

24.06.2022

Oliva Aktivity - Lezenie na Štokeravskej vápenke


Skalné lezenie je šport, kde účastník lezie po „cestách“, vedúcich po strmých, aj niekoľko sto metrov vysokých skalách. Športový výkon závisí od výšky, strmosti a náročnosti, od počasia a ostatných okolností prevládajúcich na skale. Lezec využíva pomôcky na lezenie, ale niektorí zvládnu cestu aj bez istenia a táto športová disciplína sa nazýva "free solo" lezenie.

Lezenie 1

Pomôcok, ktoré sa využívajú, je viac, patria k nim napríklad lano, karabíny, expresky, istítka či špeciálna obuv. Na istenie sa vždy používa dynamické lano. Je schopné sa natiahnuť a stlmiť tak rázovú silu pôsobiacu na padajúceho lezca a zaistiť čo najšetrnejšie zachytenie pádu. Taktiež sa využívajú borháky, čo sú fixné istiace body osadené v skalných stenách. Slúžia na uchytávanie lana pomocou expresiek, teda pevného popruhu s karabínou na oboch koncoch. Na lezenie po skale alebo horolezeckej stene sa používa špeciálna neprofilovaná obuv, tzv. lezečky či lezačky. Tie umožňujú lepší cit a kontakt s povrchom pri postupe nahor. Prilba znižuje riziko zranenia hlavy padajúcimi kameňmi, lezeckým materiálom alebo pri páde lezca.

Lezenie 2

Oliva tím liezol s istením, respektíve s technickými pomôckami. Prvý lezec išiel formu lezenia „na lead“, pri ktorej lano postupne ťahá za sebou zdola a upevňuje ho pomocou expresiek do borhákov. Pri tom je zdola istený ističom. Po vylezení a zlanení cesty sa účastníci vymieňajú a na skalu ide liezť druhý v poradí, formou lezenia tzv. „top rope“, čo znamená, že lezec má lano nad sebou. Tento zároveň zbiera zo steny expresky, ktoré využil prvý lezec pri svojom výstupe.

Naši lezci sa vybrali na západné svahy Devínskej Kobyly, ktoré sú súčasťou Malých Karpát. Skalka, Štokeravská vápenka, sa niekedy nazýva aj Technické sklo podľa neďalekej, dnes už nefungujúcej fabriky. Výška lezeckej steny je od 5 do 25 metrov. Štokeravská vápenka kedysi tvorila vnútro jaskyne. Neskôr sa jej prepadol strop, čo odkrylo steny s nezvyčajným povrchom. Niektoré cesty sa lezú doslova po kvapľoch. Najlepšie obdobie na lezenie je tu na jar a na jeseň. V letných mesiacoch na skalu svieti celý deň slnko, takže liezť sa dá len večer, alebo ráno, pretože cesta je cez deň príliš rozpálená.

Lezenie športovcom prináša adrenalín a skvelý pocit slobody. Po vylezení do cieľa sa z vrchu skaly otvára krásny výhľad na okolitú prírodu. Náš lezecký deň priniesol aj bonus v podobe modrej oblohy bez jediného obláčika. Prebuďte v sebe dobrodružnejšie ja aspoň pohľadom na naše video a možno vás lezenie očarí rovnako ako náš tím.

Lezenie 3